Otázky a odpovedeCategory: Všeobecná diskusiaAkú kameru si vybrať, skúsenosti, odporúčania, otázky, odpovede…
FOSCAM SK Staff asked 10 rokov ago

banner foscam

Sprievodca výberom IP kamery.

 

Čo sa deje počas Vašej neprítomnosti?

Predstavte si…. ste na pracovnej ceste, alebo dovolenke a zrazu tá obava o bezpečnosť Vášho domova prenikne do Vašich myšlienok a pokazí Vám dobrú náladu. Jednoduchá alternatíva na spoľahnutie sa na susedov, aby dozerali na Váš majetok je inštalácia IP kamery.

Dozerajte na Váš domov z Vášho smartfónu, alebo tabletu

IP kamera (označenie IP je skratkou Internet Protocol) sa v mnohom podobá na web kameru. Rozdiel je v možnosti umiestnenia kdekoľvek vo Vašom dome tak aby sledovala požadovaný priestor a možnosti priameho pripojenia na Vašu lokálnu sieť a aj na internet. S týmto typom kamery môžete sledovať Váš majetok ak sa nachádzate hneď za rohom, alebo aj ak ste v inej krajine. Stačí sa pripojiť pomocou počítača, smartfónu, alebo tabletu a presvedčiť sa, že všetko je v poriadku.

IP kamera pracuje pomocou Vášho domáceho pripojenia na internet, pri detekcii pohybu vytvorí video (dĺžka záznamu sa dá nastaviť), alebo fotografiu. Následne odošle pomocou e-mailu, alebo správy (push notifikácia) upozornenie na narušenie sledovaného priestoru.

Ide to aj bezdrôtovo

Jedna z výhod, ktoré IP kamery ponúkajú je možnosť bezdrôtového pripojenia k Vašej domácej sieti, takže kameru môžete umiestniť kdekoľvek bez nutnosti pripojenia kamery LAN káblom. Niektoré modely (napr. C1, C2, FosBaby) môžete napájať pomocou powerbanky, čo zaistí ich úplnú drôtovú nezávislosť. Niektoré modely však vyžadujú prvotnú inštaláciu pomocou pripojeného LAN kábla a nastavenie bezdrôtovej siete (výber z dostupných WiFi sietí a zadanie prístupového hesla k WiFi) ku ktorej budú pripojené. Pre bezdrôtovú prevádzku IP kamier je potrebné zabezpečiť kvalitný dostatočne silný a stabilný signál. Základný bezpečnostný predpoklad je dobre zvolené heslo, ktoré pravidelne meníte.

Ako sa v kamerách vyznať

Balenie IP kamery bežne obsahuje LAN kábel, napájací zdroj, anténu, sadu pre montáž na stenu vrátane skrutiek a základné inštrukcie na inštaláciu. Tu je súhrn vlastností, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere kamery.

Hardvér:

 • Rozlíšenie: dostupné sú kamery s HD, alebo SD rozlíšením. Rozlíšenie ovplyvní kvalitu obrazu a rýchlosť uploadu.
 • Nočné videnie: kamera je vybavená infra červenými LED diódami, ktoré umožňujú nočné videnie a nahrávanie obrazu pri nízkej úrovni okolitého osvetlenia, alebo v úplnej tme.
 • Mikrofón: užitočné využitie nájde ak potrebujete detekciu zvuku, alebo ak kameru používate ako baby monitor.
 • Reproduktor: umožní prenos hlasu cez kameru (opäť vhodná doplnková funkcia pri použití ako baby monitor).
 • Pohyb objektívu: možnosť diaľkového ovládania polohy objektívu – Horizontálny / Vertikálny pohyb a Priblíženie (Zoom).
 • Úložisko: možnosť ukladať záznam – na vloženú SD kartu, na disk PC, na sieťový rekordér (NVR), na FTP a Cloud.
 • Napájanie: priloženým adaptérom, alebo po LAN kábli (PoE). Použiť je možné aj napájanie batériou (power bankou). Ak máte možnosť použiť PoE IP kamery neváhajte, jedná sa o najstabilnejšie pripojenie kamery, ktoré nieje náchylné na výpadky signálu. Po kábli súčasne prenášate obraz z kamery aj jej napájanie.
 • Sieťové pripojenie: pripojenie sieťovým káblom, alebo cez WiFi. Modely FOSCAM C1 a FosBaby umožňujú vytvorenie vlastnej WiFi siete (SoftAP).
 • Montáž: možnosti montáže kamier nie sú obmedzené. Dokážu pracovať v akejkoľvek polohe, k dispozícii je možnosť zrkadlenia a prevrátenia obrazu. Vonkajšie kamery sú vybavené zodpovedajúcim krytím a odolnosťou voči poveternostným podmienkam.
 • Rozšíriteľnosť: možnosť pripojenia externých akčných a reakčných prvkov (senzory na dvere, okná, siréna a pod.), prípadne ovládacích prvkov ako pult s joystickom.

Softvér:

 • Monitorovanie: video (aj audio) je možné prezerať cez web prehliadač, mobilnú aplikáciu, alebo cez program – buď dodaný FOSCAM Client, alebo programy, ktoré sú určené pre IP kamery napr. Blue Iris.
 • Vzdialené ovládanie: pri PTZ kamerách je možné vzdialené ovládanie ich pohybu a priblíženia (optického, alebo digitálneho).
 • Detekcia pohybu: všetky modely sú vybavené obrazovou detekciou pohybu. Vybrané modely (C1 a C2) sú vybavené pasívnym PIR senzorom. Nastaviť je možné aj detekciu zvuku.
 • Alarmy: upozornenia na narušenie monitorovaného priestoru je možné dostať cez e-mail, alebo správu pomocou mobilnej aplikácie (push správa).
 • Záznam: kamery ponúkajú možnosť kontinuálneho záznamu, alebo záznamu len pri detekcii pohybu v nastavenej dĺžke.
 • Prispôsobenie obrazu: máte možnosť prispôsobiť Odtieň, Jas, Kontrast, Sýtosť, Ostrosť obrazu podľa vlastných potrieb. Kamery sú tiež vybavené novými technológiami ako napr. WDR (Wide Dynamic Range, alebo kompenzácia protisvetla).
 • Nastaviteľný Frame rate: nastavenie počtu snímkov za sekundu, ale aj ďalších parametrov umožňujúcich čo najlepšiu adaptáciu výkonu kamery s možnosťami sieťového pripojenia.

Vzdialený prístup:

Významná funkcia u IP kamier je možnosť vzdialeného pripojenia a sledovanie živého obrazu z monitorovaného priestoru. S tým sú spojené aj upozornenia, ktoré sú aktivované pri detekcii pohybu v sledovanom priestore. K dispozícii sú nasledovné možnosti upozornení a vzdialeného prístupu:

 • e-mailové upozornenia: kamera môže odoslať upozornenie na detekciu pohybu v monitorovanom priestore na Vašu e-mailovú adresu a pripojiť aj fotografiu.
 • Upozornenia push správami: push správa je odoslaná z mobilnej aplikácie po pripojení kamery na Cloud (bezplatná služba).
 • Online prístup cez smartfón: umožňuje okamžitý pohľad na monitorovaný priestor pomocou Vášho smartfónu, alebo tabletu. Ku kamerám je dodávaná aplikácia pre Android OS a iOS priamo od výrobcu.
 • Online prístup cez web: vzdialený prístup je možný aj cez web prehliadač v počítači, ktorý nieje súčasťou Vašej domácej siete. Použiť pritom môžete pripojenie cez pevnú IP adresu, DDNS, alebo po pripojení kamery na cloud: https://www.myfoscam.com/  Odporúčaný web prehliadač: Internet Explorer 32bit verzia.

Kam s nahrávkami

Kamery ponúkajú možnosť ukladať záznam na disk lokálneho počítača. Nevýhoda je, že počítač musí byť zapnutý počas celej doby, kedy požadujete ukladanie záznamu. Preto sú k dispozícii aj ďalšie možnosti ako záznam uchovať:

 • SD karta vložená do IP kamery: modely, ktoré podporujú vloženie microSD karty priamo do kamery budú nahrávať záznam priamo na kartu. K záznamu môžete pristupovať cez web prehliadač, cez FTP pripojenie, alebo microSD kartu vyberiete vložíte do čítačky (nepraktické pri vonkajších kamerách).
 • Sieťový rekordér (NVR): rekordér pripojíte k Vášmu routru, vložíte disk (alebo pripojíte externý cez USB) a po pripojení kamier sa ukladá obraz na pripojený disk. priamo k NVR môžete pripojiť monitor, myš a vytvoriť tak nezávislý bezpečnostný systém. NVR umožňuje aj vzdialené pripojenie.
 • Záznam do smartfónu/tabletu: v aplikácii stlačíte tlačidlo Record a dôležité momenty môžete zachytiť priamo do pamäte Vášho mobilného zariadenia.
 • Cloudové úložisko: platená služba s možnosťou voľby 7 dňového, alebo 30 dňového záznamu. Pri platenej verzii aplikácia zasiela push správy aj s pripojenou fotografiou. S pohľadu bezpečnosti sa jedná o najlepšie uložený záznam, útočník ho nemôže odcudziť, ani poškodiť, keďže cloudové servery sa nachádzajú mimo sledovanej oblasti. Cloudové služby je možné zakúpiť priamo vo vašom účte na https://www.myfoscam.com/

 

 

 

 
*Reklama